ثبت نام
ابزارهای آموزشی

ابزارهای آموزشی

 1. چرتکه: ابزاری است برای محاسبه چهار عمل اصلی (جمع، تفریق، ضرب و تقسیم) در ریاضی .
 2. کتاب: هر ترم دارای 1 جلد کتاب آموزش می باشد.
 3. دفتر تمرین: هر ترم دارای دو دفتر تمرین می باشد، که یکی برای تکنیک شنیداری و دیگری برای تکنیک تندنویسی مورد استفاده قرار می گیرد:
  الف) تکنیک شنیداری: در این سیستم دانش آموزان از طریق سیستم شنوایی خود عملیات ریاضی مورد نیاز را انجام می دهند.
  ب) تکنیک تند نویسی: در این سیستم اعداد را براساس فرمول های آموزش دیده می نویسد که سبب دقت و سرعت در محاسبه می گردد.

+کوله پشتی در رنگ های مختلف

چارت آموزشی
روش آموزش

روش آموزش چرتکه ذهنی در موسسه

در این دوره آموزشی کودکان با استفاده از چرتکه در قالب کلاس و تمرینات در خانه می‌توانند اعمال جمع و تفریق و ضرب و تقسیم را در سه مرحله انجام دهند.
در ابتدا محاسبات توسط چرتکه انجام می‌شود، در مرحله بعد محاسبات بدون چرتکه و با استفاده از چرتکه تصویری (تصویر سازی از چرتکه) انجام میشود و در مرحله آخر بر اثر تمرین زیاد محاسبات بصورت ذهنی انجام میشود یعنی بعد از مدتی کار کردن با چرتکه، یک تصویر مجازی از چرتکه در ذهن شکل می گیرد.
در واقع می توان گفت کودکان و دانش آموزان می توانند برای انجام محاسبات ریاضی از چرتکه مجازی ساخته شده در ذهن خودشان کمک گرفته و به سرعت اعمال محاسباتی مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را به صورت ذهنی و با سرعت بسیار بالا انجام دهند.

این دوره توسط ۳ تکنیک اصلی آموزش داده می شود:

 1.  تکنیک شنیداری: محاسبات را شنیده و در ذهن به خاطر می سپارند.
 2. تکنیک دیداری: محاسبه را در چرتکه انجام می دهند.
 3.  تکنیک تصویرسازی: پس از آنکه حرفه ای تر شدند، می توانند در ذهن خود تصویرسازی کنند
  و محاسبات را به راحتی انجام دهند.
فواید

در زمان تولد، مغز نوزاد ۱۰۰ میلیارد نرون دارد. طی چند سال اول زندگی کودک، مغز او دوره ای شگفت انگیز از رشد را طی کرده و در هر ثانیه، بیش از یک میلیون ارتباط عصبی تولید می کند. این فرایند رشد مغز، تحت تاثیر عوامل متعددی مانند: روابط کودک، تجربیات و محیط قرار می‌گیرد.

در یک محیط مثبت، ارتباطات و کانال های عصبی مغز، فرصت بهتری برای اتصال به هم دارند که در نتیجه باعث بالا رفتن اعتماد بنفس، مهارت های یادگیری، تقویت حافظه و تمرکز در فرزندانمان می‌شود.

ما در موسسه عقاب طلایی به شما والدین محترم پیشنهاد میکنیم گامی موثردر جهت شروع هر چه بهتر زندگی فرزندان خود داشته باشید تا شاهد شکوفایی بیشتر استعدادهای ذهنی آنها باشید و برای پیشرفت حافظه کاری فرزندان خود با موسسه عقاب طلایی همراه شوید.

حافظه کاری در واقع همان حافظه کوتاه مدت یا حافظه فعال و یکی از اصلیترین و ابتدایی ترین ارکان حافظه جهت انجام فعالیت‌های شناختی از زبان آموزی و درک مطلب گرفته تا گفتگو، محاسبات ریاضی، استدلال و حل مساله می‌باشد. حافظه فعال هرچه عملکرد بهتری داشته باشد انسان می تواند در انجام محاسبات ذهنی، تصویرسازی‌های ذهنی به خصوص در حل مسئله، درک مطالب، به خاطر سپاری و به یاد آوری آن‌ها سریع تر باشد.
به روش های مختلفی می توان حافظه فعال را تقویت نمود و عملکرد آن را بالا برد. از جمله این روش‌ها: استفاده از محاسبات ذهنی با چرتکه می‌باشد.
آموزش چرتکه یک برنامه یادگیری محاسباتی است که در آن افراد یاد می‌گیرند به سرعت عملیات حسابی مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را انجام دهند.

ما در آموزش چرتکه بر رشد کامل مغز متمرکز و تلاش می کنیم مهارت های عددی را بهبود بخشیم همچنین به کودکان می آموزیم که از طریق تجسم مهره ها در هنگام استفاده از چرتکه ذهنی و سرعت نوشتن سریع اعداد حافظه کاری را تقویت کنند و با استفاده از ابزار چرتکه از طریق انگشتان دست خود محاسبات را انجام می دهند و از یک تصویر بصری برای انجام عملیات ریاضی استفاده کنند.
چرتکه باعث بهبود بخشی مهارت های حل مسئله، استدلال منطقی و حافظه تصویری فرزند می‌شود. این مهارت فضای زیادی از حافظه کوتاه مدت را آزاد می‌کند، که به طور غیر مستقیم با آموزش گوش دادن دقیق اعداد باعث بهبود حافظه شنوایی می شود. حافظه کاری شنیداری توانایی شخص در پردازش اطلاعات شنوایی، تجزیه و تحلیل و ذخیره اطلاعاتی که بعدا باید فراخوانی شود را افزایش میدهد.

چرتکه به تجسم اعداد با تعداد زیاد کمک می‌کند و قدرت دیداری را بالا می‌برد. همچنین هنگام انجام محاسبات ریاضی در چرتکه، کودکان از هر دو دست برای جابجایی مهره ها استفاده می کنند، که این امر باعث تعادل کل مغز می شود. چرتکه برای تمرکز دانش آموزان و بهبود نمرات انها بسیار موثر است.
به طور کلی با فراگیری روش های عملیات محاسبات لمسی (با مهره های چرتکه و تکنیک انگشت) و ذهنی (با تصویر بصری از چرتکه) موجب تقویت مهارت های دیداری شنیداری و لمسی می شود.
بر اساس مطالعاتی که بر روی تواناییهای حافظه شنیداری ودیداری کودکان با ضریب هوشی متوسط و ضریب شنوایی و بینایی یکسان صورت گرفته نشان می‌دهد، قدرت شنیداری و دیداری کودکان آموزش دیده عملکرد بهتری داشته است.

چرتکه عقاب طلایی

چرتکه عقاب طلایی و محاسبات ذهنی

چرتکه ابزاری برای محاسبه چهار عمل اصلی (جمع، تفریق، ضرب و تقسیم) است که به صورت گسترده برای یادگیری موثر ریاضی و رشد ذهنی کودکان استفاده می شود. بسیاری از افراد از همان ابتدا با شنیدن نام چرتکه ذهنشان به سمت ریاضی و محاسبات و… می رود و هیچ گزینه دیگری را متصور نمی‌شوند. آنها تصورشان از آموزش محاسبه با چرتکه صرفا تقویت دروس ریاضی است. در حالی که این فقط یک اتفاق کوچک است. در حقیقت محاسبات ذهنی با چرتکه روشی برای رسیدن به اهداف بزرگتر است.

محاسبات ذهنی با چرتکه یک روش استثنایی برای پرورش ذهن و خلاقیت است و برای کلیه افراد با هر ذهنیت و هر گرایش، کارایی بی نظیری دارد. چرتکه ذهنی دریچه ای نو به سمت پیشرفت و تعالی انسان باز می کند. در این سیستم آموزشی هر فردی بنا به سلیقه و علاقه خود می تواند در شاخه تخصصی مورد علاقه خود بهترین باشد. یک مهندس کارآمد، یک مدیر کار آفرین، یک پزشک حاذق، یک هنرمند خلق و… محاسبات ذهنی با چرتکه نوعی تصویر مجازی از چرتکه در ذهن فرد ایجاد می کند. در واقع فرد پس از مدتی، محاسبات را به صورت ذهنی با سرعت بالا انجام خواهد داد. تمرین به صورت تصور ذهنی باعث افزایش قدرت حافظه و شکل گیری مناسب ذهن برای کودکان می گردد.
علاوه بر این آموزش چرتکه با توجه به تمرین شنیداری، کودکان را تشویق می کند که به هنگام مطالعه تمام توجه خود را معطوف کنند. کار با چرتکه نیازمند هماهنگی عصب اصلی اعضای بدن مانند چشم، گوش و انگشتان است. تمرین ثابت و مداوم با استفاده از چرتکه باعث تحریک مغز و افزایش قادرت پاسخگویی و فکری می شود.

آموزش چرتکه برای کودکان شامل هماهنگی بین دست و چشم است. این عمل، نیم کره راست مغز را تحریک می کند. بر خلاف آموزش سنتی در ریاضی که تنها استفاده از نیمکره چپ مغز بکار گیری می شد، تصور چرتکه توسط کودکان باعث بکار افتادن نیمکره راست مغز بواسطه تصور چرتکه خواهد شد که در عین حال با استفاده از منطق نیمکره چپ و جابجائی مهره چرتکه ها بصورت مجازی و با استفاده از نیمکره راست و ترکیب این دو باعث توسعه و افزایش عملکرد نیمکره های راست و چپ مغز خواهد شد. انجام دادن چند کار هم زمان برای کودکان سخت نیست، همچنین کودک شما درصورتی که کار با چرتکه را به خوبی بلد باشد، در دیگر مهارت‌های زندگی خلاق‌تر عمل خواهد کرد. نخستین چیزی که با شروع یک برنامه ی آموزشی برای کودکان به دست می آید، رشد سرعت و مهارت های محاسباتی است. کودکانی که از چرتکه استفاده می‌کنند، از حل کنندگان ماهر مسائل می شوند. فقط ۳۰ دقیقه تمرین در روز می‌تواند به کودک در انجام محاسبات پیچیده در کسری از ثانیه کمک کند.

چرتکه

چرتكه چيست ؟

چرتکه چیست و نحوه کار با آن چگونه است؟ چرا از چرتکه استفاده می کنیم؟ مزایای یادگیری آن چیست؟ چرا آموزش چرتکه برای ما اهمیت دارد ؟
چرتکه ابزاری است برای پرورش ذهن که جهت انجام محاسبات ریاضی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این ابزار جهت انجام محاسبات ابتدایی ریاضی مانند انجام چهار عمل اصلی حتی موارد دیگری مانند محاسبه ریشه دوم و سوم اعداد است. استفاده از چرتکه از دوران باستان تاکنون یکی از محبوب ترین روش های محاسبه بوده است. چرتکه به عنوان وسیله ای برای محاسبه شامل یک قاب مستطیل شکل است که دارای تعدادی میله چیده شده به صورت عمودی می باشد و روی میله ها، مهره های وجود دارد که به بالا و پایین کشیده می شوند. در چرتکه کودکان با تجسم حرکات مهره، محاسبات سریع را در ذهن شان انجام می دهد.

تاریخچۀ استفاده از چرتکه

تاریخچۀ استفاده از چرتکه به عنوان یک وسیله تسهیل کننده در محاسبات به سالهای بسیار دور باز می گردد.
ابتدایی ترین شکل چرتکه در زمان سومری ها و در حدود حدود ۲۳۰۰ الی ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح جهت عملیات های جمع و تفریق کاربرد داشت. در طول امپراطوری هخامنشی ، در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، ایرانیان اولین بار شروع به استفاده از چرتکه کرده اند. در امپراطوری اشکانیان و ساسانیان، پژوهشگران متمرکز بر تبادل دانش و اختراعات با کشورهای دیگر از جمله هند، چین و امپراتوری روم، اقدام نمودند و بعد از آن دانشمندان برای تبادل دانش و اختراعات با کشورهای مختلف به استفاده از آن پرداختند.
چُرتکه ابزاری قدیمی برای محاسبه ی چهار عمل اصلی است که هنوز در بسیاری از کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.چرتکه قدیمی ترین کامپیوتر جهان با قدمتی بیش از 2000 سال است.
واژه ی چرتکه در فارسی احتمالاً از روسی گرفته شده است. گونه ی روسی چرتکه، چوتی یا شوتی نام دارد.

آموزش چرتکه

بازاریان قدیم از این ابزار برای محاسبات کسب و کار خود از آن استفاده می کردند. اما امروزه به شکل متفاوتی جهت پرورش و رشد کودکان مورد استقبال است.
با استفاده از اصول آموزشی چرتکه در کنار محاسبات ذهنی و با استفاده از تکنیک های پیشرفته و چند رسانه ای مبتنی بر یادگیری برای کودکان، آنها به سرعت، توانائی یادگیری این روش و در نتیجه محاسبات ریاضی را بصورت کاملا حرفه ای و سریع و دقیق بر روی چرتکه و ذهن خود انجام دهند.
چرتکه هم اکنون نیز به عنوان یک ابزار ریاضی مهم در عصر دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد و نیز به صورت گسترده ای برای یادگیری موثر ریاضی و رشد ذهنی کودکان شناخته شده است.
در همین راستا طی چند دهه اخیر در کلاس های ریاضی مدارس نیز کم و بیش از چرتکه به عنوان یک وسیله تسهیل گر در محاسبات استفاده می شد. به هیچ عنوان نباید از یاد برد که استفاده از چرتکه جایگزین استفاده از وسایل و ابزار دیگری چون حساب افزار شود. چرا که برای هر کدام از این وسایل آموزشی اهدافی تبیین شده که حذف آن آسیب رسان می باشد. در واقع این وسیله همان طور که پیش تر نیز اشاره شد یک وسیله آموزشی مکمل در کنار ابزار دیگر می باشد.
چرتکه وسیله مناسبی برای تسریع محاسبه است و با آن می توان مراحل عینی و انتزاعی را به طور همزمان مورد توجه قرار داد .در جریان تدریس به منظور ایجاد تنوع در تجهیزات آموزشی و به منظور بالا بردن سرعت، سنجش دقت و اطمینان از صحت پاسخ عملیات می توان از چرتکه استفاده نمود. در استفاده بهینه از چرتکه باید از آموزش گام به گام آن مبتنی بر ساخت و نیازهای هر پایه اقدام نمود.

در رویکرد جدید آموزش و پرورش توجه به توسعه مهارتها و فراهم نمودن فضای آموزش مناسب جهت فعالیتهای هدفمند فراگیران از اهمیت ویژه ای بر خوردار است. در این راستا چالشی که یادگیرنده را وادار به فعالیتهای ذهنی برای حل مساله نموده و موفقیتهایی را با توجه به سبک های مختلف یادگیری، دست ورزی و تعامل با محیط و ابزار متفاوت فراهم نماید و زمینه یادگیری بهتر را ایجاد کند، مورد نیاز است.

توجه به اهداف مهم آموزش و پرورش با دقت نظر در مسائلی چون آموزش تعامل با محیط و دست ورزی ملزم به ارائه خدمات و آموزشها متناسب با نیازهای دانش آموزان است و به منظور یادگیری هرچه بیشتر و بهتر و دستیابی به استقلال فکری و مهارتی اتخاذ روش های تدریس گوناگون و استفاده از ابزار متفاوت را الزامی می نماید.
بنابراین در آموزش و پرورش دانش آموز باید از ابزار و امکانات متفاوتی بهره برد. بطور مثال در تدریس ریاضی باید از ابزاری چون چرتکه به منظور افزایش مهارت بکارگیری و استفاده هر چه بیشتر از انگشتان، عینیت بخشیدن به عملیات ریاضی در مراحل مختلف آموزش، تقویت حافظه و تمرکز حواس کمک گرفت، که هر کدام از این وسایل در جایگاه خود از اهمیت ویژه ای برخوردار است و استفاده از هر کدام به معنای نفی دیگری نمی باشد.

آموزش چرتکه به کودکان

بهمه والدین دوست دارند فرزندانشان در زندگی پیشرفت کنند. دوران کودکی سنی حساس برای رسیدن به این هدف است. طبق تحقیقات رشد مغز انسان در کودکی پتانسیل بیشتری دارد و هر کودک اطلاعات را به شکل های متفاوتی دریافت و پردازش می کند. چرتکه برای کودکان روشی جذاب و جالب برای یادگیری مهارت ریاضی است.
محاسبات اعداد و ارقام به وسیله چرتکه با سرعت بیشتری انجام می شود که تسهیل در محاسبات را فراهم می سازد. برخی از مدارس به آموزش چرتکه اهمیت بیشتری می دهند. با وجود اینکه چرتکه یک ابزار محاسباتی قدیمی ست امروزه آموزش آن در برخی مدارس وجود دارد. آموزش چرتکه به منظور کسب اهداف دیگری انجام می شود.
تحقیقات زیادی در رابطه با تأثیر آموزش چرتکه بر روی ذهن و یادگیری کودکان انجام گرفته است. همچنین مقایسه بین گروهی از دانش آموزان که به صورت سنتی ریاضی را یاد گرفتند و نیز گروهی که ریاضی را به وسیله چرتکه یاد گرفتند انجام شد. نتیجه این تحقیق تأثیر مثبت چرتکه بر توانایی ذهنی کودکان بود.

هدف از آموزش چرتکه به کودکان

دوران کودکی دوره ای مهم در زندگی هر فرد است. رشد ذهنی، عاطفی، جسمی و اجتماعی انسان در همین سنین ابتدایی در بالاترین حد خود قرار دارد. ریاضیات به دلیل پیچیدگی که در ساختار خود، از نظر دانش آموزان خسته کننده به نظر می رسد. اما در صورتی که با یک روش جذاب و جدید فرا گرفته شود در آنها اشتیاق به وجود می آورد. آموزش چرتکه یک روش جذاب برای یادگیری مهارت ریاضی به خصوص در بین کودکان به شمار می رود.
هدف از آموزش چرتکه، آشنا کردن کودکان به محاسبات از طریق روش  های ذهنی ست. آموزش چرتکه به کودکان همچنین باعث بهبود فعالیت مغز می شود. مغز انسان از رشته های عصبی در هم تنیده تشکیل شده که مانند یک کامپیوتر عمل می کنند. هنگام کار با چرتکه هر دو نیمکره مغز همزمان با هم عمل می کنند. در نتیجه تکرار این روش باعث تقویت سلول های مغزی می شود.

چرتکه و رشد و نبوع مغزی کودکان

محاسبات ذهنی و ریاضی چرتکه ای یک روش ریاضی بر اساس اصول محاسبه چرتکه است.
در این روش آموزشی، بعد از مدتی کار کردن با چرتکه، یک تصویر مجازی از چرتکه در ذهن شکل می گیرد.
در واقع می توان گفت کودکان و دانش آموزان می توانند برای انجام محاسبات ریاضی از چرتکه مجازی ساخته شده در ذهن خودشان کمک گرفته و به سرعت اعمال محاسباتی مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را به صورت ذهنی و با سرعت بسیار بالا انجام دهند.

عملکرد نیمکره‌‌های مغز

مغز انسان شامل نرونهايي است كه تعداد آن‌ها به ده‌ها ميليون می‌رسد. اين نرون‌ها در نواحي مجراي مغز كه هر يك كاركردي تخصصي يافته دارد, انباشته شده‌اند. مغز از قسمت‌های متعددي ساخته شده و هشياري , از ارتباطات بين قسمت‌های مختلف مغز حاصل می‌شود . مخ بزرگ‌ترین بخش مغز است و حدود 7/8 وزن مغز را به خود اختصاص داده است. مخ شامل دو نیمکره ‌می‌باشد كه از نظر شكل شبيه به هم هستند. تا مدت‌ها به نظر می‌رسید كه اين دو نیمکره‌ از جهت سازماندهي و كاركرد يكسانند اما با مطالعاتي كه دانشمندان انجام داده‌اند به اين نتيجه رسیده‌اند كه هر نیمکره‌ مغز ويژگي خاص خود را دارد.
وقتی دو نیمکره مغز فعال شود و تمرین و تکرار مداوم صورت گیرد، به مرور سرعت محاسبات افزایش می یابد. بر خلاف آموزش سنتی در ریاضی که تنها استفاده از نیم کره چپ مغز به کارگیری می شد، تصور چرتکه توسط کودکان باعث به کار افتادن نیم کره راست مغز به واسطه تصور چرتکه خواهد شد که در عین حال با استفاده از منطق نیم کره چپ و جابجائی مهره چرتکه ها بصورت مجازی و با استفاده از نیم کره راست و ترکیب این دو باعث توسعه و افزایش عملکرد نیم کره های راست و چپ مغز خواهد شد.

ویژگی‌های نیمکره‌ راست مغز

1- سمت چپ بدن را هدايت می‌کند.
2- مركز درك تصاوير و مقررات است.
3- مهارت مديريت را بلد نمی‌باشد.
4- قدرت تشخيص چهره‌ها را دارد.
5- قدرت حل معما را دارد.
6- تخيل و خواب در اين ناحيه است.
7- قدرت خلاقيت و كشف كردن دارد.
8- قدرت درك رياضيات و فلسفه را ندارد.
9- استعداد موسيقي در اين قسمت است.
10- حس لامسه و درك اشياء به صورت سه بعدي در اين قسمت است.
11- جهت يابي توسط اين قسمت مغز صورت می‌گیرد.
12- با هنرهاي نقاشي و طراحي سروكار دارد.
13- مركز احساسات و عشق و دوست داشتن ديگران است.
14- ادراكات آن كل نگراست.
15- قدرت نظم و طبقه بندي ندارد.

راه‌های تقويت نیمکره‌ راست

1- به مسائل به صورت كلي نگاه كنيد نه جزئي.
2- سؤال‌های اگر و يا آنگاه را بپرسيد و پاسخ‌های متفاوت پيدا كنيد.
3- به خود مجال خيال بافي و فكرهاي تخيلي بدهيد.
4- از گردش در طبيعت لذت ببريد و به اصوات و رایحه‌ها توجه كنيد.
5- بازی‌های فكري داشته باشيد.
6- يادگيري را هميشه با كشيدن شكل و طرح انجام دهيد.
7- نقاشي و طراحي را بياموزيد.
8- رمان بخوانيد و داستان را به شكل تصوير در ذهن مرور كنيد.
9- بيشتر نگاه و مشاهده كنيد تا اينكه فقط گوش فرا دهيد.
10- به دنبال ارتباطات بين افراد و اشياء و موضوعات باشيد.

ویژگی‌های نیمکره‌ چپ مغز

1- قسمت راست بدن را كنترل می‌کند.
2- رياضيات و فلسفه را دوست دارد.
3- نظم و طبقه بندي كردن را دوست دارد.
4- هميشه منطقي و تحليل گر با كارها برخورد می‌کند.
5- با تنوع در زندگي مخالف است.
6- مركز بهخاطر سپردن كلمات و اعداد است.
7- مركز حرف زدن و دستور زبان و ترتيب كلمات است.
8- ويژگي مردانه دارد.
9- با جزئيات سرو كار دارد.
10- از انتقاد ديگران هراسان است.
11- پردازش اطلاعات وطبقه بندي را به عهده دارد.
12- عجول است و حوصله ندارد.
13- هر چيز را فقط با حرف زدن توضيح می‌دهد و قدرت توضيح مطالب با مثال و شكل را ندارد.
14- قدرت تخيل ندارد.
15- قدرت خلاقيت و كشف ندارد.

راه‌های تقويت نیمکره‌ چپ

1- جدول حل كنيد.
2- كارهاي هر روز را با جزئيات مشخص يادداشت كنيد و برنامه ريزي داشته باشيد.
3- زمان مطالعه و درس خواندن , خلاصه برداري كنيد.
4- سعي كنيد هنگام گوش دادن , مطالب را به حافظه بسپاريد.
5- افكار منطقي را تقويت كنيد.
6- براي انجام كارها آن‌ها را به مراحل کوچک‌تر تقسيم كنيد و مرحله به مرحله كارها را انجام دهيد.
7- مطالعات رياضيات و فلسفه را جزو برنامه‌های خود قرار دهيد.
8- بازي شطرنج و پازل را تمرين كنيد.
9- مهارت‌های مديريتي را بياموزيد.
10- در طبيعت براي لذت بردن بيشتر از حس شنوايي استفاده كنيد.

ویژگی‌های نیمکره‌ چپ مغز

1- قسمت راست بدن را كنترل می‌کند.
2- رياضيات و فلسفه را دوست دارد.
3- نظم و طبقه بندي كردن را دوست دارد.
4- هميشه منطقي و تحليل گر با كارها برخورد می‌کند.
5- با تنوع در زندگي مخالف است.
6- مركز بهخاطر سپردن كلمات و اعداد است.
7- مركز حرف زدن و دستور زبان و ترتيب كلمات است.
8- ويژگي مردانه دارد.
9- با جزئيات سرو كار دارد.
10- از انتقاد ديگران هراسان است.
11- پردازش اطلاعات وطبقه بندي را به عهده دارد.
12- عجول است و حوصله ندارد.
13- هر چيز را فقط با حرف زدن توضيح می‌دهد و قدرت توضيح مطالب با مثال و شكل را ندارد.
14- قدرت تخيل ندارد.
15- قدرت خلاقيت و كشف ندارد.

راه‌های تقويت نیمکره‌ چپ

1- جدول حل كنيد.
2- كارهاي هر روز را با جزئيات مشخص يادداشت كنيد و برنامه ريزي داشته باشيد.
3- زمان مطالعه و درس خواندن , خلاصه برداري كنيد.
4- سعي كنيد هنگام گوش دادن , مطالب را به حافظه بسپاريد.
5- افكار منطقي را تقويت كنيد.
6- براي انجام كارها آن‌ها را به مراحل کوچک‌تر تقسيم كنيد و مرحله به مرحله كارها را انجام دهيد.
7- مطالعات رياضيات و فلسفه را جزو برنامه‌های خود قرار دهيد.
8- بازي شطرنج و پازل را تمرين كنيد.
9- مهارت‌های مديريتي را بياموزيد.
10- در طبيعت براي لذت بردن بيشتر از حس شنوايي استفاده كنيد.

آموزش چرتکه توسط هر دو دست

باعث می شود که پیام های دست چپ و راست به مغز منجربه توسعه همه جانبه و کل مغز گردد.
ورزش اعصاب
با استفاده از تمرکز و تخیل دانش آموزان صورت می گیرد.(تصور چرتکه)
آموزش سرعت
آموزش سریع پاسخ دادن به دانش آموزان در هنگام سوالات و تحریک در برابر برخورد با اعداد و ارقام.
آموزش پاسخ
به دانش آموزان کمک می شود تا بتوانند خوب پاسخ بدهند ، نتیجه بگیرند و قضاوت کنند.
آموزش گوش دادن و محاسبه کردن (تکنیک شنیداری)
به دانش آموزان کمک می شود تا با تمرکز حافظه خود را قوی کنند تا به هنگام گوش دادن بتوانند سریع پاسخ بدهند .
آموزش دیدن و محاسبه کردن (تکنیک دیداری)
به دانش آموزان کمک می شود تا با تمرکز در دیدن اعداد و ارقام به هنگام دیدن مسائل بتوانند جواب مسائل را بدهند.

مزایای آموزش چرتکه به کودکان

رشد هوش در انسان ها بیشتر تابع عوامل بیرونی و محیطی است.یعنی کشف شده که هوش انسان را تا حد زیادی محیط خارجی تعیین می کند نه عوامل ژنتیکی! هرانسانی با یک مغز نابالغ متولد می شود و دوران کودکی دراز مدتی را صرف رشد مغز می کند.

بر اساس مطالعات نوروسایکولوژی مغز، رشد مغر انسان تا ۹ به طول می انجامد. پس می توان چنین نتیجه گرفت که می توان مهارت های شناختی و سایر توانایی های ذهنی را از سنین کودکی پرورش داد و با به کار بردن تکنیک های علمی ذهن کودکان را تقویت کرد.
در سن 10 سالگی مغز به 99 درصد رشد نهایی خود رسیده است. می توان نتیجه گرفت دوران کودکی نقش تعیین کننده و مهمی در رشد مغزی افراد دارد و بعد از این دوره شانس بلوغ و رشد مغزی بسیار کم خواهد بود!
بر طبق گفته گاردنر:”هوش،عبارت است از توانایی بشر در حل مشکلات و یا ساختن چیزی که آن مشکل را حل کند است. تمرین با چرتکه به صورت تمرین تصور ذهنی باعث افزایش قدرت حافظه و شکل گیری مناسب ذهن برای کودکان می گردد. تمرین سرعت باعث واکنش بهتر در کودکان می گردد.
در همین راستا تحقیقات علمی صورت گرفته نشان داده است چرتکه به عنوان تکنیکی باستانی – علمی از مزایای بسیاری برخوردار است. این پژوهش ها مشخص ساخته اند که فراگیران چرتکه در هنگام انجام محاسبات از هر دو نیمکره مغز(نیمکره چپ مغز و نیمکره سمت راست مغز) استفاده می کنند و بدین شیوه آموزش چرتکه و استفاده از آن موجب تقویت هوش می شود.
آموزش چرتکه به عنوان برنامه «تقویت مغز» نه تنها مربوط به محاسبات ذهنی ریاضی و یا بهبود عمل محاسبه می شود، بلکه موجب عملکرد عالی در همه موضوعات درسی یا علمی نیز می شود.
در روش شناسی آموزش چرتکه گفته شده که کودک به وسیله «بازی» ریاضی را یاد می گیرد. در واقع ادغام فناوری باستانی و مدرن باعث می شود که جریان یادگیری درکودکان تسهیل شود.

آموزش چرتکه به کودکان باعث می شود که رشد و نمو مغز افزایش یابد و مهارت های اصلی مانند حافظه، تمرکز، خلاقیت و حل مسئله تقویت شود و در نتیجه ی رشد مهارت های شناختی، اعتماد به نفس و مهارت های اجتماعی نیز بهبود می یابد و یکپارچگی این مهارت ها موجب موفقیت تحصیلی بیشتر کودکان در زندگی می شود.
با وجود افزایش کیفیت عملکرد محاسبه توسط کودکان، صحت و سرعت انجام محاسبات ریاضی آنان نیز بیشتر می شود و در سنین بالاتر انجام محاسبات و مهارت های ذهنی (گزاره های فرضی – علمی) نیز بهبود می یابد.
در آموزش چرتکه کودکان بایستی به همه جوانب تکلیف توجه داشته باشند و این کار باعث تقویت شنیداری در آنان می شود.
در کار با چرتکه، کودکان نه تنها از نظر ذهنی فعال اند بلکه سایر اعضا و دستگاه های حسی بدن همچون چشم، گوش و انگشتان نیز فعالیت دارند که به نوعی موجب یکپارچگی و هماهنگی عصبی می شود و در فرایند یادگیری موثر است.
فعالیت مداوم و کار با چرتکه موجب تقویت و تحریک فکری می شود و نهایتاً با رشد و تقویت حافظه،  خلاقیت و مهارت های اجتماعی به نوعی تعالی شخصیتی در افراد روی می دهد.
به دلیل رشد هوش انسان در اوایل زندگی (دوره کودکی) و همچنین شکل گیری شخصیت در همین دوران بهتر است از تکنیک های علمی همچون چرتکه که افزایش دهنده قدرت حافظه، هوش، خلاقیت، شخصیت و به طور کلی مهارت های شناختی و اجتماعی است، استفاده کنیم.
علاوه بر این در آموزش با توجه به تمرین شنیداری، کودکان را تشویق می کند که به هنگام مطالعه تمام توجه خود را معطوف کنند.
کار با چرتکه نیازمند هماهنگی عصب اصلی اعضای بدن مانند چشم، گوش و انگشتان است.تمرین ثابت و مداوم با استفاده از چرتکه باعث تحریک مغز و افزایش قدرت پاسخگویی و فکری می شود.

اما مزایای دیگر آموزش چرتکه کدام است؟ در ادامه به برخی از این مزایا اشاره میکنیم.

1- افزایش مهارت های حرکتی
برای استفاده از چرتکه دست و انگشتان را به کار می گیریم. با تمرین مداوم حرکت دانه ها در مغز شبیه سازی شده همین عامل باعث افزایش کارایی مغز می شود. همچنین به شبیه سازی ارگان های حسی نیز کمک می کند.

2- بهبود مهارت های محاسبه
شاید برای بسیاری از مردم محاسبه کار سختی باشد. اما آموزش چرتکه این امکان را فراهم می کند که انجام هر نوع محاسبه ای آسان تر شود. چرتکه این مهارت را ارتقاء کرده و باعث تسریع در محاسبات می شود. این مورد از مهمترین فواید آموزش چرتکه به کودکان می باشد.

3- افزایش تمرکز
نداشتن تمرکز یکی از مشکلات عمده در طول زندگی است. شاید تصور کنید افزایش تمرکز در سنین اولیه امکان پذیر نیست، در صورتی که چرتکه می تواند در این زمینه تأثیرگذار باشد. وقتی از دانش آموزان سوالی پرسیده می شود آنها ابتدا به آن گوش فرا داده، سپس با تمرکز، محاسبه را انجام می دهند. اگر چند سال پیاپی تمرین چرتکه انجام دهید به این افزایش تمرکز پی خواهید برد. تحقیقات نشان داده دانش آموزان پیش دبستانی که از چرتکه استفاده می کنند در مقابل سایر دانش آموزان تمرکز بیشتری دارند. تمرکز چیزی ست که با تمرین و تکرار از طریق فعالیت های دیگر دریافت می شود. یادگیری چرتکه یکی از روش های موثر جهت افزایش تمرکز است.
یادگیری کار با چرتکه باعث بهبود قدرت حافظه در کودکان می شود

4-بهبود توانایی حل مسائل
شاید جالب باشد که بدانید یادگیری حل مسائل در چرتکه باعث یادگیری مسائل در ابعاد دیگر نیز می شود. وقتی قدرت تمرکز از با روش بالا رود. ابعاد آن گسترده تر می شود. کودکی که به وسیله فراگیری چرتکه مسائل ریاضی را با تمرکز بیشتر حل می کند. پس از سن بلوغ و بزرگسالی، توانایی حل مسئله را یاد گرفته و می تواند در ابعاد دیگر زندگی از آن استفاده کند.

5-بهبود قدرت حافظه
به دلیل استفاده از مهره ها هنگام کار با چرتکه بر روی بهبود حافظه نیز تأثیرگذار است. این ابزار در بلندمدت به افزایش قدرت حافظه کمک می کند. پس از پیشرفت در یادگیری چرتکه، محاسبات، به صورت ذهنی انجام می شود. این محاسبه ذهنی، قدرت حافظه را بهبود می بخشد.

6- مغز را تشویق می کند
آموزش چرتکه نوعی هماهنگی بین دست ها و مغز ایجاد می کند. کودکان از دست برای حرکت دانه ها استفاده می کنند و همزمان از مغز برای انجام محاسبات استفاده می کنند. این شرایط مهارت محاسبه را افزایش می دهد.

7-سبب کاهش استرس می شود
چرتکه به کاهش استرس و آزاد کردن استرس های غیرضروری کمک می کند. چرا که شبیه سازی مغز باعث افزایش تمرکز می شود. همین عامل به کاهش سطح اضطراب کمک خواهد کرد. استفاده از چرتکه چند بار در طول روز باعث از بین رفتن استرس می شود.

8-مهارت های تجسم سازی را بهبود می بخشد
این روش به کودکان کمک می کند در هر زمانی برای انجام محاسبات بتوانند تمرین تصویرسازی را انجام دهند. این تمرین پیوسته سبب بهبود مهارت های تجسم سازی می شود.آموزش چرتکه به کودکان باعث افزایش تفکر منطقی در آنها می شود

9-مبانی یادگیری را بهبود می بخشد
یادگیری با ابزار هم برای کودکان جذاب تر است و هم مراحل یادگیری را آسان تر می کند. به همین دلیل کودکانی که محاسبات از چرتکه را یاد می گیرند نسبت به دیگر  کودکان سریع تر و راحت تر آموزش می بینند.

10- تفکر منطقی را افزایش می دهد
در این شرایط کودک برای یافتن پاسخ سوال، آن را مرتب در ذهن خود تجسم می کند. این روش به رشد مغز کمک خواهد کرد. پس این روش باعث می شود فرد در شرایط دیگر نیز به طور منطقی عمل کند.

11-موفقیت ورزشی را افزایش می دهد
شاید جالب باشد یادگیری چرتکه حتی برای موفقیت در ورزش نیز تأثیرگذار است. همانطور که گفتیم یادگیری چرتکه باعث افزایش تمرکز می شود. همین عامل در جهات مختلف به فرد کمک می کند. برخی از این موارد می توان به: افزایش توانایی بصری، قابلیت تشخیص الگوهای و پیش بینی بازی ها اشاره کرد.

12-اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهد
چرتکه بر اعتماد به نفس کودک نیز تأثیر مثبت دارد. همانگونه که کودکان با یادگیری ریاضی اعتماد به نفس بالایی می گیرند.

روش آموزش محاسبات ذهنی توسط چرتکه

چرتکه تصویری (Image abacus) نوعی روش محاسبه است که از طریق تصویر ذهنی انجام می شود. چرتکه در این روش فقط یک ابزار کار است و آنچه مهم است تمرین مدام تصویر ذهنی از چرتکه است. با تکرار این روش، تصویر ذهنی دائمی می شود. یادگیری با ابزار چرتکه فقط در سطوح ابتدایی صورت می گیرد. پس از آن در مراحل پیشرفته تر دیگر نیازی به ابزار چرتکه نیست و محاسبات ذهنی انجام می شود.
در این روش کودکان همگام با یادگیری و آشنائی مراحل اولیه کار با چرتکه با تصور چرتکه بصورت مجازی و ذهنی قادر خواهند بود مسائل ریاضی را بصورت تصوری و در ذهن خود انجام دهند.
همچنین به جای استفاده از یک دست برای جابجائی مهره ها در چرتکه استفاده از دو دست برای به حرکت در آوردن مهره ها برای محاسبه ریاضی است.
با استفاده از اصول آموزشی چرتکه در کنار محاسبات ذهنی و با استفاده از تکنیک های پیشرفته و چند رسانه ای مبتنی بر یادگیری برای کودکان ، آنها به سرعت ، توانائی یادگیری این روش و در نتیجه محاسبات ریاضی را بصورت کاملا حرفه ای و سریع و دقیق بر روی چرتکه و ذهن خود انجام دهند.

در این دوره آموزشی کودکان بااستفاده از چرتکه در قالب کلاس و تمرینات در خانه میتوانند اعمال جمع و تفریق و ضرب و تقسیم را در سه مرحله انجام دهند .
در ابتدای دوره توسط چرتکه محاسبات انجام میشود . در مرحله بعد محاسبات بدون چرتکه و با استفاده از چرتکه تصوری ( تصویر سازی از چرتکه ) انجام میشود . در مرحله آخر بر اثر تمرین زیاد محاسبات بصورت ذهنی انجام میشود .
این دوره توسط ۳ تکنیک اصلی آموزش داده می شود
تکنیک شنیداری
تکنیک دیداری
تکنیک تصویر سازی

رابطه چرتکه و تقویت حافظه انسان

حافظه عبارتست از توانایی ذخیره و بازیابی اطلاعات و تجارب. مشخص شده است که حافظه‌ای که در نیمکره چپ مغز وجود دارد بلند مدت نیست، اما تصویری که درنیمکره‌راست مغز ثبت شده برای همیشه در ذهن می‌ماند. با تحریک نیمکره‌ راست مغز از طریق حساب ذهنی، و در ترکیب آن با هوشیاری از چشم‌ها ،گوش‌ها و دست‌ها، توانایی ذخیره وبازیابی با هم توسعه داده شده می‌شود.
بنابراین، توانایی برای حل مسائل ریاضی10رقمی تنها در چند ثانیه فقط یک موفقیت کوچک در مقایسه با آموزش واقعی ذهنی است که به منظور دست‌یابی به مهارت برای انجام محاسبات سریع انجام می‌شود.
آلبرت انیشتن معتقد بود که تصویر سازی (تخیل) از دانش مهم‌تر است، برای اینکه تصویر سازی منبع اصلی کشف دانش است .
ذهن انسان مانند یک ماهیچه عمل میکند و هرچقدر آن را بیشتر نرمش دهید، ذهن شما قوی و قوی تر میشود. چرتکه فارسی یکی از بهترین ابزار ها برای بالا بردن بهره هوشی و عملکرد ذهنی انسان است.بسیاری از افراد کهن سال در دنیا از مشکلات ذهنی از جمله فراموشی رنج می برند. خوشبختانه چرتکه یکی از بهترین ابزار ها برای بهبود عملکرد ذهن انسان است و باعث جلوگیری از مشکلاتی مانند فراموشی می شود.
چرتکه عقاب طلایی
آموزش چرتکه به کودکان باعث افزایش اعتماد به نفس آنها می شود پس اگر شما هم می خواهید فرزندتان در زندگی موفق شود، آموزش چرتکه را از سنین کودکی شروع کنید. روش های مختلفی برای آموزش و محاسبات ریاضی وجود دارند. برخی از این روش ها کسل کننده  و برخی جذاب هستند. چرتکه یکی از روش های جذاب برای یادگیری ریاضی ست که کودک شما را به یادگیری تشویق می کند. امروزه چرتکه در سراسر جهان محبوب شده و باعث آسان  شدن درک کودکان از ریاضی و محاسبات می شود. چرتکه به عنوان پایه ای برای یادگیری زبان ریاضی محسوب می شود که تأثیر آن را می توان در مقاطع بالاتر همچون: ابتدایی و دبیرستان مشاهده کرد. شاید باورتان نشود اما بهترین سن برای یادگیری چرتکه از حدود 5 سالگی است! زمانی که کودک یک ذهن پاک و آماده برای یادگیری دارد بهترین کار اسن است که آن را چرتکه فارسی پرورش دهید تا در آینده یک فرزند باهوش داشه باشید.

ما در موسسه عقاب طلایی به دو دلیل پیشنهاد می کنیم فرزند شما باید کار باچرتکه را یاد بگیرد:
اول اینکه کار کردن با چرتکه مانند یک تفریح است. همچنین با کمی تمرین می‌تواند دوستانش را بامهارت‌های محاسبهای شگفت انگیز به وسیله محاسبه مقادیر ذهنی تحت تأثیر قرار دهد.
دوم ، شما می‌توانید به فرزند خود کمک کنید تا چیزهای بیشتری نسبت به مهارت‌های ریاضی بدست آورد. شما می‌توانید اعتماد به نفس فرزند خود را تقویت کنید، حس موفقیت را ایجاد نمایید، تفکر بصری را ارتقاء دهید، توانایی حل مسأله (مشکل) را افزایش دهید،خلاقیت، تمرکز و استقامت ذهنی را بهبود دهید.

بیشتر بخوانیدنمایش کمتر