ثبت نام
روش آموزش

آموزش حل مکعب روبیک

روش های حل زیادی برای حل مکعب روبیک وجود دارد. ما در کلاسهای روبیک موسسه عقاب طلایی آسانترین روش را به شما آموزش می دهیم که فقط با حفظ چند فرمول ساده میتوانید در کوتاه ترین زمان روبیک را حل کنید. در حالی که روشهای دیگر سخت تر و تعداد فرمولهایی که باید در ان روشها حفظ کنید بیشتر است.

فواید

مزایای مکعب روبیک

 • افزایش قدرت یادگیری
 • تقویت قدرت تجسم سه‌بعدی
 • درک انواع حرکت‌ها و چرخش‌ها در فضا
 • درک ترتیب انجام حرکات و نوع تغییراتی با هر حرکت ایجاد می‌شود
 • افزایش قدرت تمرکز
 • افزایش هماهنگی بین چشم و دست
 • استفاده‌ی همزمان از هر دو دست و داشتن کنترل بر روی حرکات تک‌تک انگشتان
 • بهبود قدرت تصمیم‌گیری سریع
 • تقویت قدرت پیش‌بینی (تشخیص این‌که با زدن مجموعه‌ای از حرکات مکعب به چه صورتی تبدیل خواهد شد)
 • تشخیص موقعیت مهره حتی بدون دیدن آن
 • افزایش حافظه بلند مدت و کوتاه مدت
 • افزایش هوش منطقی و استدلال حرکات و کشف راه‌های جدید
 • افزایش اعتماد به نفس
 • استفاده‌ی همزمان از دو نیم‌کره‌ی مغز
روبیک عقاب طلایی

مکعب روبیک عقاب طلایی

مکعب روبیک یک جورچین (پازل) مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه ساز و پروفسور معمار مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد. نام اصلی آن “ مکعب جادویی “ است که توسط مخترع
آن نام گذاری شده است.
این اسباب بازی در سال ۱۹۸۰ به افتخار سازنده آن به “ مکعب روبیک “ تغییر نام یافت و برنده جایزه ویژه بهترین پازل جهان در آلمان شد و گفته شده پرفروش‌ترین اسباب بازی جهان با ۳۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ عدد است. با وجود اینکه قدمت تولید مکعب روبیک به ۴۰ سال پیش باز می گردد، جزو معدود پازل هایی است که توانسته بعنوان پرفروش ترین اسباب بازی دنیا باقی بماند، حتی پیش از آنکه بسیاری از علقه مندان کنونی آن متولد شده باشند. روش حل، حل سرعتی و بطور شکلی گیج کنندگی آن ازجمله رویدادهای مهم در طول زندگی مکعب روبیک بوده است.

ساختار مکعب روبیک:

نسخه اصلی مکعب دارای شش وجه است که هرکدام به نه مربع تقسیم شده‌اند. هر وجه مکعب دارای یک رنگ مجزا است – سفید، قرمز، آبی، نارنجی، سبز و زرد؛ البته تا پیش از اینکه کاملاً به هم ریخته شود. از اینجا به بعد معما این است که چگونه می‌توان مکعب را به حالت اولیه بازگرداند به طوری که هر وجه دارای فقط یک رنگ باشد. تمام این‌ها وابسته به یک مهندسی دقیق است – یک محور داخلی امکان چرخش همزمان ردیف ها و ستون‌ها را مهیا می‌کند.حل کردن این معما به طرز شیطنت آمیزی سخت است. گفته می‌شود این مکعب دارای ۴۳ تریلیون جایگشت – تعداد ترکیب های ممکن برای موقعیت رنگ‌ها – است.

مکانیزم محوری این پازل به شما این امکان را می‌دهد که در هر وجه به طور جداگانه رنگ‌های دیگر را به هم ریخت، و هدف از بازی، این است که تمام رنگ‌های آن در وجه خود و به صورت درست در کنار هم قرارگیرند.

در سال‌های بعد این مکعب گسترش یافت و مدل‌های دیگری از آن درست شده‌است، از جمله: ۲×۲×۲ (مکعب جیبی، مینی مکعب یا مکعب یخی)، ۳×۳×۳ (مکعب استاندارد)، ۴×۴×۴ (انتقام روبیک، یا مکعب استاد) و ۵×۵×۵ (روبیک پروفسورها) و به تازگی اندازه‌های بزرگتر نیز درست شده‌اند ( ۶ در ۶ و روبیک ۷در ۷ ) و بزرگترین مکعبی که درست شده‌است ۱۷×۱۷×۱۷ می‌باشد.
سادگی ظاهری، درعین حال پیچیدگی باورنکردنی آن باعث گیج شدن میلیون ها نفر شد، بطوریکه حتی امروزه هم افراد بسیار کمی یافت می‌شوند که بتوانند ادعا کنند که توانسته اند مکعب روبیک را بدون راهنمایی یا آموزش، حل کرده باشند.

آموزش مکعب روبیک

روبیک که اغلب به عنوان یک بازی برای استعدادهای ذهنی شناخته می شود، بهترین ورزش برای مغز و یکی از بهترین بازی های فکری است که طرفداران زیادی از کودکان و نوجوانان تا بزرگسالان دارد و تاثیر بی نظیری بر بهبود حافظه و تقویت مغز انسان می گذارد.

فواید و اثرات مثبت روبیک

ارتقای رشد مغز

روبیک مغز را به چالش می کشد، در واقع رشد دندریت ها را تحریک می کنند، سلول هایی که سیگنال هایی را از سلول های عصبی مغز ارسال می کنند. با دندریت های بیشتر، ارتباطات عصبی در مغز بهبود می یابد و سریعتر انجام می شود.
مانند پردازنده رایانه به مغز خود فکر کنید. شاخه های درختی نورون ها مانند دندریت ها ، سیگنال های خاص خود را دارند که با سلول های عصبی دیگر ارتباط برقرار می کنند که باعث می شود پردازنده رایانه در حالت سریع و بهینه کار کند.

تمرین هر دو طرف مغز

هنگام حل کردن مکعب روبیک هر دو نیمکره چپ و راست مغز بسیار فعال می شوند و افراد از هر دو طرف مغز خود استفاده می کردند تا سریعتر به موقعیت مناسب در روبیک برسند.

افزایش ضریب هوشی:

آیا افراد باهوش روبیک بازی می کنند یا روبیک باعث می شود افراد باهوش شوند؟ حداقل یک مطالعه علمی نشان داده است که انجام این بازی می تواند ضریب هوشی فرد را بالا ببرد.
مطالعه ای بر روی 4000 دانش آموز ونزوئلایی پس از چهار ماه آموزش روبیک ، نشان داد که نمرات ضریب هوشی پسران و دختران افزایش چشمگیری داشته است. بنابراین یک مکعب روبیک بگیرید و ضریب هوشی خود را بهبود بخشید!

رشد خلاقیت

روبیک به بهبود بخشیدن خلاقیت شما کمک می کند، زیرا در سمت راست مغز، مسئول ایجاد خلاقیت، فعال می شود. یک مطالعه چهار ساله انجام شده بر روی دانش آموزان کلاس های هفتم تا نهم، جهت بررسی اثر فعالیت های مختلف، از کامپیوتر استفاده نمود و با بررسی فعالیت های دیگری که دانش آموزان یک بار در هفته به مدت 32 هفته انجام می دادند، مشاهده نمود که کدام فعالیت بیشترین رشد را در افزایش خلاقیت ایجاد می کند. نتایج نشان داد که بازی های ذهنی مانند روبیک در تمام اقدامات خلاقیت محور، بالاترین امتیاز را کسب کرد.

آموزش برنامه ریزی و دوراندیشی:

یکی از آخرین قسمت های مغز که در دوران نوجوانی رشد می کند قشر جلویی مغز است، ناحیه ای که وظیفه قضاوت، برنامه ریزی و کنترل خود را بر عهده دارد. از آنجا که روبیک به تفکر تحلیلی نیاز دارد، در پیشرفت قشر جلویی مغز موثر است و به نوجوانان کمک می کند تا در همه زمینه های زندگی تصمیمات بهتری بگیرند و از تصمیم گیری غیرمسئولانه و پرخطر آنها جلوگیری کند.

بهبود حافظه

روبیک، حافظه را بهبود می بخشد، عمدتاً به دلیل قوانین پیچیده ای است که باید به خاطر بسپارید، همچنین به خاطر آوردن حافظه مورد نیاز هنگام تلاش برای جلوگیری از اشتباهات قبلی .
بهبود مهارت های تفکر و حل مسئله در کودکان

کودکی که در سنین پایین با روبیک آشنا می شود احتمالاً سال های بعد در مدرسه بهتر عمل می کند.
تحقیقات نشان می دهد که بازی روبیک، نمرات تفکر، حل مسائل ، خواندن و ریاضیات کودک را بهبود می بخشد. مربیان و متخصصان روبیک به طور کلی موافق هستند که کلاس اول زمان ایده آلی برای معرفی روبیک به کودکان است، اگرچه ممکن است برخی از افراد چهار یا پنج ساله برای یادگیری و بازی آن آماده باشند.

ما در دوره های مکعب روبیک این فرصت طلایی را برای عزیزان شما فراهم آوردیم تا بتوانند در روشهای عملی ورزش وتوسعه فعالیت ذهن خود را دنبال کنند.