ثبت نام
روش آموزش جدول ضرب

آموزش جدول ضرب به زبان شعر و موسیقی

در ریاضیات، جدول ضرب یک جدول ریاضی است که برای محاسبه عمل دوتایی ضرب استفاده می‌شود.
جدول ضرب  به طور سنتی به عنوان یک بخش ضروری از ریاضی ابتدایی در سراسر جهان تدریس می‌شود و آن را به عنوان شالوده‌ای برای عملیات محاسباتی می‌دانند. بسیاری از مربیان بر این باورند که حفظ کردن جدول ضرب ضرری است. امروزه در دبستان های ایران جدول ضرب در کلاس سوم ابتدایی تدریس می شود، درس ضرب ها از کلاس سوم دبستان شروع می شود و در پایه سوم ابتدایی مهم ترین مبحثی که برای دانش آموزان قرار داده شده مفهوم جدول ضرب می باشد.
به نظر میرسد یادگیری جدول ضرب برای برخی از دانش آموزان مشکل باشد،اما اگر این یادگیری همراه با علاقمندی و کمی دقیق بودن باشد باعث میشود که در آینده بتوانند سوالات سخت و پیچیده ی ریاضی را به آسانی حل کنند.

دانش آموز باید برای یاد گرفتن جدول ضرب عجله نداشته باشد بلکه باید ابتدا قبل از هر چیزی دسته بندی و اعضای دسته بندی را فرا بگیرد. در ریاضی با کمک بازی بهتر می توان به دانش آموزان جدول ضرب را آموزش داد. پس در ابتدای کار پدر و مادر ها باید عصبانیت، تنبیه و پرخاشگری را کنار گذاشته تا اثرات بد و بالعکسی روی بچه ها نداشته باشد. هر آموزگاری هم می تواند برای آموزش جدول ضرب روش های مجزایی برای خود داشته باشد.
جدول ضرب برای بسیاری از دانش آموزان بسیار دشوار است ولی همین کار مشکل را می توان با چند ترفند راحت از بین برد مثلا یادگیری جدول ضرب با آهنگ و غیره.
کمتر پیش می اید کسی از حفظ جدول ضرب خاطره‌ای نداشته باشد. در بسیاری از اوقات این خاطره شیرین و گاهی نیز تلخ است.. برای آموزش جدول ضرب می‌توان با صرف وقت، استراتژی و کمی صبر خاطره شیرینی در ذهن کودک به‌جا گذاشت. جدول ضرب از مفاهیم پایه برای حل مسائل ریاضی بوده و در زندگی روزمره نیز بسیار کاربردی می باشد.

یادگیری جدول ضرب با استفاده ازموسیقی و شعر

روش دیگری که یادگیری ضرب را برای بچه ها خوشایند میکند استفاده از شعر و موسیقی است.
موسیقی هم در جای خود بخشی از زندگی ما را به خود اختصاص داده که از آن نیز می توان به عنوان ابزاری برای یادگیری استفاده کرد. استفاده از شعر و موسیقی به عنوان یکی از ابزارهای یادگیری در سراسر دنیا رایج است، کودکان با استفاده از موسیقی قادر به حفظ دشوارترین مفاهیم خواهند بود چون مغز با موسیقی، کلمات و مفاهیم را بهتر فرا میگیرد.
برای آموزش جدول ضرب از طریق شعر می توانید در کلاسهای جدول ضرب موسسه عقاب طلایی شرکت کنید.